Domů » Knihy, publikace a časopisy

S KYTAROU NA ZÁDECH

445,00 Kč

Alespoň část - ta významnější - bohaté historie Porty z doby před rokem 1989 se konečně dočkala reprezentativní knižní podoby a to od autora nejpovolanějšího - dramaturga festivalu Michala Juppa Konečného.
Nebudeme si nic nalhávat - kdyby nebylo Porty, nebyla by ani spousta trampských a folkových písní, která se hrají u ohňů a na slezinách…
A možná ani některých známých kapel…
Porta byla naprostým fenoménem a inspirací pro mnoho dalších festivalů, ačkoliv tehdy jsme my, učňové trampského řemesla, na Portu nejezdili, protože ji už „folk spolk“. S odstupem času si myslím, že to byla chyba, ale „pozdě bycha honit...“
V první části knihy - společně s velkým množstvím archivních fotografií - Jupp sepsal historii nejstarších Port v Ústí nad Labem a v Sokolově, tak i všechny ročníky pořádané v Plzni v letech 1981 až 1989. A nejde jen o „nudné“ fakta - čtenář se seznámí i s děním v zákulisí, jak se tehdy organizátoři museli vypořádat s cenzurou, zákazy i podrazy, ale na druhou stranu i nečekaným zájmem raketově stoupajícího počtu diváků, kapel a kultem zvaným Porta.
Je to opravdu zajímavé čtení a na fotografiích je vidět, že Juppův archív je bohatý…
Závěrečná kapitola popisuje v kostce pozdější ročníky do roku 2002, ale to už každoročně nad Lochotínem zněla, kromě jiných písní i píseň labutí…
Vše uzavírá přehled vítězů těchto Port.

Muzika, lidé a další…
…je název druhé části knihy, která se věnuje folkové, trampské a country scéně v Západních Čechách. Přehledně je zde představena stovka současných (profil, fotografie i kontakt) kapel a písničkářů a bylo vzpomenuto i na několik již nehrajících a zaniklých kapel.
Kapitola Důležité postavy obsahuje hudební životopisy Míši Leichta, Jaromíra Komorousa, Jaroslava Samsona Lenka, Jiřího Slámy - Sena, Bédi Šedifky a dalších „tahounů“.
Vše uzavírá kapitola věnovaná historii Lochotínského amfiteátru, od doby v něm se nacházejícího Pionýrského vláčku v padesátých letech, až po současnou rekonstrukci…

Přesto, že je kniha věnovaná Portě, festivalům a muzikantům českého západu, mohla být v její první čísti víc popsaná portovní cestovatelská anabáze v letech 1973 až 1980 (Olomouc, Ústí nad Labem, Svitavy), než jen několik odstavci. A to je asi jediný její větší nedostatek.

Kniha S KYTAROU NA ZÁDECH (jejíž vydavatelkou je paní Hana Voděrová - RegionAll), je reprezentativním vydáním s vynikající grafickou úpravou.
Je totiž velká - formát A4 zabere nějakou plochu.
Potom je taky těžká - 196 na křídovém papíře má nějakou váhu (1 kg a ještě něco k tomu).
A navíc je s písničkami - obsahuje CD, na kterém najdeš po jedné písničce od 25 západočeských kapel.

1. NAVZÁJEM - Whisky šplouchá sudem
2. ROHÁČI - Malíř
3. FOREHAND - Pět chlapů
4. POTÍŽE - Na zdraví
5. NEBOYSA - Doliny
6. TREPKA - Kraj vlaštovčích hnízd
7. CARRABINA - Starej jeep
8. EFS - Tnavovláska
9. Vojta KIĎÁK Tomáško - Jít
10. NOVÁ TVÁŘ - Jakoby blízko
11. GRASSCOCTAIL - Hej, číše nalévej
12. HLASOPLET - Holy
13. NA ROZCESTÍ - Je to tak těžký
14. COP - Klíč ke vzpomínkám
15. ULTRAMARIN - Duet
16. KRŮPĚJ - Čtyři stuhy
17. BODLO - Vrány
18. ŠESTKA - Touha
19. APPLE - Řeka mejch snů
20. SLEPÁ KOLEJ - Smutný konce mejdanů
21. SKLEPY - Slzy mořských panen
22. DUO POTEMNÍK - Ty jedeš, vole
23. PRAMEN - Suchá cesta
24. DÉMOPHOBIA - Mystická Plzeň
25. HRB- Valčík na rozloučenou

Celková stopáž je 72:55


S KYTAROU NA ZÁDECH