Z mých ohňů dým (Fredy Schubert)

Na tento svazek Trapsaveckých Miniatur - v pořadí již šestnáctý - jsem se opravdu těšil, neboť Fredyho mám rád nejen jako kamaráda, ale i jako chytrého a čtivého psavce, o čemž se už řadu let přesvědčují jak čtenáři Puchejře tak i ti, kteří vlastní jeho výbornou knihu Stopou toulavou.

Sbírka, kterou ve své edici vydal Hafran je sbírkou kapesní - nicméně i těch 36 stran bohatě stačilo na několik příjemně strávených večerů s postupným přečtením všech povídek, textů i básní ve sbírce se nalézajících. Nechtěl jsem prostě nic uspěchat a udělal jsem dobře.
Předmluvu do Fredyho sbírky napsal Miki Ryvola a myslím, že v ní napsal vše podstatné:

"Při čtení Fredyho textů vracejí se mi neodbytně vzpomínky na milovanou říčku našeho mládí, jihočeskou Černou, pro nás ovšem navždy tradičně a staromilsky Švarcavu. Dychtivě a náruživě jsme probírali dna křišťálových tůní a nacházeli pomněnkově modré kamínky, naše poklady a drahokamy, o kterých jsme nechtěli vědět, že jsou to vlastně obroušené střepy z dávných sklářských hutí Novohradských hor.

Takhle Fredy na svých nesčetných toulkách sbírá nenápadné kamínky setkání, zážitků, nálezů a objevů. Naše pomněnkové poklady ze Švarcavy na suchu zešedivěly a po chvíli z nich byly obyčejné šutříky. Fredyho drobné imprese právě naopak: ze zdánlivě šedé reality zasvítí drahokámek neopakovatelného zážitku, nenápadné krásy, která je všude kolem. Jen jí umět objevit..


Okouzluje mne třeba líčení tří osamělých večerů s úplňkem na Dunaji, setkání s tajemným modrým květem uprostřed kamčatské mýtiny či krátký, ale okouzlující příběh motýla na sněhu..
On má ten Fredy oči kumštýře a věčného kluka, houževnatost soumara, krásnou roztržitost a nadhled člověka, který příliš nevnímá vžité normy a to, co se takzvaně má. Má kultivovaný a poučený jazyk dychtivého a znalého čtenáře. Má i hluboce zažranou romantiku kluků padesátých a šedesátých let, hochů s lilií a woodcraftem.

V textech jsou neokázale vloženy prosté hodnoty, které trvají, a věřím, že budou trvat. Nelze je zglajchšaltovat a přes vytrvalé útoky konzumu a pokleslé morálky zůstávají. Jako modrý květ v sopečném popelu..

Téhle zaťaté Fredyho posedlosti náramně rozumím – snad že nám pořád stejně voní oheň. Snad že v tomhle tolik neromatickém světě žene nás stejná urputná vidina, že za obzorem TO už sakra musí být..

Občas se do trampských kruhů vracejí vášnivé debaty o smyslu trampingu; hledání definice je oblíbeným koníčkem již několika trampských generací. Autor útlé sbírky nabízí mezi řádky vzpomínek, črt, písňových textů i veršů velmi prostý návod – s otevřenýma očima a vzrušeným srdcem jít krajinou.

Jak píše o starých bláznech, co nezměnili záliby:

„Splétají dohromady skutečnost a sen,
jen Bůh ví, jaká posedlost je žene z města ven..“

Proto Fredymu děkuji za pozvání k jeho ohníčku a za kouř, před kterým určitě nebudu uhýbat a totéž doporučuji i všem, co tyhle řádky budou číst."

Sbírka má laminovanou obálku, aby mohla být bezpečně nošena i do vandrovní nepohody a je k dostání v našem knižním e-shopu za 20Kč + 14 Kč poštovné.

Michael Antony - Tony

Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
41051612
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.